Wspomnienie o ś.p. S. M. Michaeli Bubik od Potęgi Bożej (1939 – 2021)

wpis w: Bez kategorii | 0

BIOGRAM śp. S. M. Michaeli Bubik

1939 – 2021

 

 

Teresa Bubik urodziła się 6 kwietnia 1939 r. w Zebrzydowicach, a 10 dni później została przyjęta na łono Kościoła poprzez Sakrament Chrztu św. w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny również w Zebrzydowicach. W wieku 7 lat wraz z rodziną przeniosła się do Gliwic, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową oraz Technikum Chemiczne zwieńczone świadectwem dojrzałości. Do Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Cieszynie wstąpiła 18 kwietnia 1959r. mając 20 lat. Po odbyciu formacji początkowej złożyła swoją pierwszą profesję 19 listopada 1961 r., a trzy lata później profesję wieczystą. S. M. Michaela mając przygotowanie chemiczne dobrze sprawdziła się w szpitalu pracując ponad 20 lat w laboratorium medycznym. Ponadto posiadała zamiłowanie, ale także zdolności muzyczne, które rozwijała już w rodzinnej miejscowości, gdzie należała do chóru parafialnego. Będąc w Zgromadzeniu ukończyła czteroletni Kurs Organistów przy Kurii Diecezjalnej w Katowicach, a tym samym służyła we wspólnocie przez 23 lata jako organistka.

W roku 1968 S. M. Michaela ukończyła roczne Studium dla Mistrzyń Junioratów Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Warszawie, po którym przez 9 lat pełniła posługę mistrzyni formacji początkowej. Siostry, którym towarzyszyła w tym czasie i w których formowała ducha zakonnego wspominają ten czas z ogromnym sentymentem i wdzięcznością za wszystko, co im przekazała siostra mistrzyni.

Natomiast okres jej życia, który najbardziej zapisał się w pamięci wspólnoty sióstr elżbietanek i w historii Zgromadzenia to lata 1980 do 1998, a także od 2000 do 2003, kiedy siostra Michaela pełniła funkcję Przełożonej Generalnej. W pierwszym roku swojego urzędowania odpowiedziała na potrzeby parafian w Bytomiu Łagiewnikach i w sierpniu 1980 posłała 3 siostry, które rozpoczęły posługę w parafii. Cztery lata później Matka Michaela wraz ze swoją radą utworzyły placówkę w Bobrownikach Śląskich. W 1996 r. w odpowiedzi na prośbę Arcybiskupa Damiana Zimonia i Arcybiskupa Wiktora Skworca, który wówczas pełnił funkcję Wikariusza Generalnego, Matka Michaela posłała 4 siostry do nowopowstającego Domu Księży Emerytów w Katowicach.

Po 21 latach posługi przełożeńskiej siostra Michaela służyła z oddaniem przez sześć lat w domu filialnym Zgromadzenia w Zubrzycy Górnej. Od 2010 r. była już w Domu Generalnym, gdzie z roku na rok jej stan zdrowia się pogarszał. W ostatnich latach s. M. Michaela doświadczyła krzyża choroby i przez ostatnie pięć lat była mocno złączona z Jezusem ukrzyżowanym leżąc cały czas w łóżku.

W tym roku dnia 17 listopada w uroczystość św. Elżbiety przeżywałyśmy we wspólnocie Jubileusz s. M. Michaeli 60 lat życia radami ewangelicznymi. Zgromadzone przy jej łóżku, w jej imieniu odnowiłyśmy formułę profesji zakonnej, wypraszając dla niej łaskę odpustu jubileuszowego.

I przyszedł dzień 9 grudnia, kiedy oddała swoją duszę umiłowanemu Oblubieńcowi, któremu ślubowała i oddała Mu całe swoje życie.

Jako wspólnota wdzięczne jesteśmy Bogu za dar jej życia i za jej ciepłe i Matczyne serce.