Kolejny piękny jubileusz Cieszynie (5.09. br.) Tym razem był to Zloty Jubileusz trzech Sióstr, s. Franciszki, s. Anieli i s. Małgorzaty czyli 50 lat życia radami ewangelicznymi.
Mszy świętej przewodniczył Ordynariusz białostocki Abp Tadeusz Wojda, pallotyn rodzony brat s. Anieli, drugi brat ks. Krzysztof Wojda także pallotyn dzień wcześniej poprowadził dzień skupienia dla Jubilatek. Modlił się z nami także pochodzący z Cieszyna Bp Zbigniew Tadeusz Kusy z RŚA, który także obchodzil w tym roku 50 lecie ślubów zakonnych. Siostry mówią o nim „kursowy”, bo są z jednego kursu czyli rocznika formacyjnego.
Nasze Złote Jubilatki to czynne emerytki, które swoim zapałem mogłyby „przeskoczyć” niejednego młodego. Przez wszystkie lata życia zakonnego pełnily wiele różnych posług, dzieliły się wieloma talentami, bo wiadomo dla chcącego nic trudnego…choć może lepiej… Dla kochającego nic trudnego.
Wszystkie Siostry rozpoczęły wspólną formację w 1968 r. w Domu Generalnym w Cieszynie.
S. Franciszka Śliwińska pochodzi z Końskich, koło Kielc. Poznała Elżbietanki przez swoją kuzynkę s. Hiacentę, która już wtedy była członkinią Zgromadzenia. Posługę którą Siostra pełniła przez większą część życia zakonnego, jak i teraz to czyni, była troska o dom Boży. Jako zakrystianka dba o piękno świątyni, o czystą bieliznę kielichową, szaty liturgiczne czy świeże kwiaty. Wychowała wiele pokoleń służby liturgicznej ołtarza, którzy przy niej chodzą „jak w zegarku”. Pasją s. Franciszki są piesze pielgrzymki. Swoją przygodę z pielgrzymowaniem zaczęła w latach siedemdziesiątych i także w tym roku z okazji jubileuszu udało się jej pójść do Królowej Polski na Jasną Górę. Swoje życie zawierzyła Miłosierdziu Bożemu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Jej Świętym przyjacielem jest Jan Paweł II, którego codziennie prosi o wstawiennictwo.
S. Aniela Wojda pochodzi z Kowali koło Kielc. Zgromadzenie poznała przez księdza wikarego ze swojej rodzinnej parafii, który znał Siostry Elżbietanki pracujące na placówce w niedalekiej Tarnawie skąd została skierowana do Cieszyna.
Jej pasją jest praca z dziećmi i młodzieżą, przekazywanie im swojej miłości do Chrystusa i przekonywanie wszystkich spotkanych o bezinteresownej Bożej Miłości. Pełniła posługę Mistrzyni Nowicjatu, katechetki. Pracowała także w sekretariacie misyjnym Księży Pallotynów. Obecnie jest zakrystianką w parafii w Miotku i prowadzi grupę dziecięcą „Dzieci Króla”. Swoim życiem, każdą posługą pragnie uwielbiać Boga,dlatego bardzo bliskie jej sercu są słowa Maryi: „Wielbi dusza moja Pana…”
S. Małgorzata Seredyńska pochodzi z Zabrzega koło Czechowic – Dziedzic, gdzie także obecnie mieszka i pracuje. Siostry poznała gdy przyszły do Zabrzega zakładać pierwszą placówkę. Pełniła posługę Ekonomki Generalnej, kucharki, choć sama mówi, że to tylko z konieczności, ale bardzo jej to wychodzi. Najbardziej cieszy ją praca na łonie natury, w ogrodzie, w sadzie. Lubi doglądać rośliny, cieszy się z nowych sadzonek, gatunków. Prezent można jej sprawić kupując cebulki kwiatowe lub nasiona. Codziennie zawierza swoje życie, powołanie, tych którzy proszą ja o modlitwę, Miłosierdziu Bożemu. Często powtarza: „Miłosierdzie Boże – ufam Tobie”. Na sercu bardzo leżyjej współczesna rodzina, ze swoimi radościami, ale i problemami. Modli się za nich przez wstawiennictwo Świętej Rodziny.
Dziękujemy Panu Bogu za dar powołania i wierność naszych Sióstr. Życzymy im dalszego, jak powiedział Ksiądz Arcybiskup, kreatywnego realizowania charyzmatu życia zakonnego.
Tu można zobaczyć filmik obrazujący powołanie Sióstr: https://www.facebook.com/692212130880133/videos/1762166793952860/